Настанови по використанню пробіотичних препаратів у лікуванні гастроінтестинальних розладів у дітей: рекомендації ESPGHAN 2022

  • Biocodex Academy
  • Гайдлайни
  • Настанови по використанню пробіотичних препаратів у лікуванні гастроінтестинальних розладів у дітей: рекомендації ESPGHAN 2022

Автори:

Серпень 2022

Спеціальна робоча група з кишкового мікробіому та його модифікації ESPGHAN розробила у 2022 році оновлені настанови по використанню пробіотичних препаратів у лікуванні гастроінтестинальних розладів у дітей.

Розроблено пропозиції по використанню конкретних пробіотичних штамів для лікування гострого гастроентериту, профілактики антибіотикоасоційованої діареї, внутрішньолікарняної діареї, некротизуючого ентероколіту, лікування хелікобактерної інфекції, лікування функціональних розладів з проявами абдомінального болю та малюкових кольок.

Рекомендації при гострому гастроентериті

При гострому гастроентериті можуть використовуватись наступні штами пробіотиків: Lacticaseibacillus rhamnosus (L rhamnosus) GG по  ≥1010 КУО на добу протягом  5–7 днів, S. boulardii –250 – 750 мг на добу курсом 5–7 днів, Limosilactobacillus reuteri (L reuteri) DSM 17938 – від 1×108 до  4×108 КУО на добу тривалістю  5 днів, а також комбінація L. rhamnosus 19070-2 та L. reuteri DSM 12246 – по 2×1010 КУО кожного із штамів протягом 5 днів. Не повинні рекомендуватися для лікування гострого гастроентериту через недостатню ефективність комбінація L. helveticus R0052 і L. rhamnosus R0011 та штами B. clausii O/C, SIN, N/R і T.

Профілактика антибіотикоасоційованої діареї

Якщо розглядається варіант використання пробіотиків з метою профілактики діареї, яка виникає при прийомі антибіотиків, через наявність факторів ризику, рекомендуються високі дози (5 млрд КУО на добу) S. boulardii або LGG, розпочаті одночасно з лікуванням антибіотиками.

Запобігання внутрішньолікарняної діареї

Для запобігання розвитку внутрішньолікарняної діареї у дітей можна рекомендувати LGG у дозі щонайменше  109 КУО/добу на весь час перебування у стаціонарі.

Зниження ймовірності виникнення некротизуючого ентероколіту

Для зниження ймовірності виникнення некротизуючого ентероколіту у недоношених новонароджених, за умови дотримання всіх вимог безпеки, можна рекомендувати LGG у дозі  1х109 – 6х109 КУО на добу  або композицію B. lactis BB-12, B. infantis BB-02 та Str. thermophilus TH-4 у кількості від 3,0 до 3,5х108 КУО кожного штаму.

Рекомендації при інфекції H. pylori

У дітей з інфекцією H. pylori можна рекомендувати одночасно з проведенням антигелікобактерної терапії вживати S. boulardii для підвищення рівня ерадикації та зменшення побічних явищ зі сторони шлунково-кишкового тракту.

Рекомендації при НВК та хворобі Крона

Через недостатність доказів не можна надати жодних рекомендацій щодо «за» чи «проти» використання досліджуваних пробіотиків у лікуванні дітей з неспецифічним виразковим колітом та хворобою Крона.

Лікування синдрому малюкових кольок

Для лікування синдрому малюкових кольок у немовлят на грудному вигодовуванні можна рекомендувати L. reuteri DSM 17938 108 КУО на добу курсом щонайменше 21 день або B. lactis BB-12 108 КУО на добу тривалістю 21–28 днів. Рекомендацій для немовлят на штучному вигодовуванні немає через брак доказової бази. Через недостатність доказів не можна надати рекомендацій щодо використання будь-якого з досліджених пробіотиків для запобігання колькам у немовлят.

Зменшення інтенсивності больового синдрому

Для зменшення інтенсивності больового синдрому у дітей із функціональними гастроінтестинальними розладами, що супроводжуються абдомінальним болем можна рекомендувати L. reuteri DSM 17938 – добова доза від 1х108 до 2×108 КУО. Для зменшення частоти та інтенсивності болю у дітей з діагнозом синдрому подразненого кишечника можна рекомендувати LGG у дозі від 109 КУО до 3х109 КУО двічі на день.

Функціональні закрепи, надлишковий бактеріальний ріст, целіакія та панкреатит

Лікарі можуть не рекомендувати використання пробіотиків як єдиної або допоміжної терапії для лікування функціональних закрепів у дітей через їхню недостатню ефективність.

Через недостатність доказів немає жодних рекомендацій щодо «за» або «проти» використання пробіотиків у дітей з целіакією, а також у дітей для лікування та профілактики синдрому надлишкового бактеріального росту.

Оскільки рандомізовані контрольовані дослідження по застосуванню пробіотиків при панкреатиті у дітей не проводились, не можна надати рекомендації щодо їхнього застосування для лікування панкреатиту у педіатрії.

Підпишись, щоб отримувати нагадування про анонси подій