Діарея у дітей старше 1 року

Діарея у дітей старше 1 року

Гострий дитячий гастроентерит (ГДГЕ)

За визначенням ВООЗ, діарея – це  рідкі або водянисті випорожнення щонайменше 3 рази протягом 24 годин1. Гострий дитячий гастроентерит (ГДГЕ), який спричиняє гостру діарею у більшості випадків, посідає друге місце серед причин дитячої смертності та захворюваності, особливо в країнах, що розвиваються.

Незважаючи на те, що за останні роки було досягнуто зниження смертності від діареї на 30%, на ГДГЕ все ще припадає 550 000 смертей на рік серед дітей молодших 5 років.

ГДГЕ характеризується наявністю діареї з або без лихоманки чи блювання. За тривалістю розрізняють діарею гостру (≤ 7 днів), тривалу/персистуючу (8-13 днів) та хронічну /стійку діарея (≥ 14 днів)3.

Рекомендації щодо лікування

Розробка універсальних рекомендацій, підтверджених доказовою базою, сприяє кращим результатам лікування дітей із ГДГЕ3. Рекомендації, розроблені в різних країнах, є схожими щодо ведення дітей у всьому світі4.

Зневоднення

Зневоднення є результатом діареї, блювання та лихоманки. Це серйозний ризик для здоров’я дитини та головна причина звернення до лікаря, госпіталізації, а також смерті. Саме тому поновлення втрат рідини та уникнення зневоднення є основними цілями терапії ГДГЕ.

Оральне регідратація

Оральна регідратація (ОР) – розчини зі зниженою осмоляльністю 60–75 ммоль/л Na+ - є першою лінією лікування ГДГЕ.

Дітям, у яких ОР не можлива, введення розчинів відбувається через назогастральний зонд або внутрішньовенно3.

Під час лікування дітей з ГДГЕ слід швидко відновити харчування – не  пізніше ніж через 4-6 годин після початку регідратації3.

Цинк

Цинк рекомендований як доповнення до ОР дітям старше 6 місяців, які живуть у країнах з низьким рівнем доходу або в умовах із середнім або високим ризиком дефіциту цинку3.

Активне лікування діарейного синдрому

Пробіотики

Активне лікування діарейного синдрому включає використання пробіотиків та/або медикаментів.

Професійні товариства та групи експертів рекомедують використовувати лише середники із задокументованою ефективністю, про що свідчать менша тривалість та вираженість симптомів, для лікування ГДГЕ5, 6.

У педіатрії рекомендовано застосовувати наступні пробіотичні штами – Lactobacillus rhamnosus GG, Saccharomyces boulardii, L. reuteri DSM 17938 як довершення до ОРЗ.

LGG призначається по  ≥1010 КУО/добу протягом 5–7 днів, S. boulardii – 250–750 мг/добу курсом 5–7 днів   8 , L. reuteri DSM 17938 – у добовій дозі 1×108 – 4×108 КУО протягом 5 днів. Також може використовуватись комбінація L. rhamnosus 19070-2 та L. reuteri DSM 12246 у дозі по 2×1010 КУО для кожного штаму протягом 5 днів7.

Лоперамід

Лоперамід та інші препарати, що пригнічують моторику, не рекомендуються при лікуванні ГДГЕ у дітей3.

Протиблювотні засоби

Рутинне використання протиблювотних засобів все ще обговорюється, проте метоклопрамід не повинен застосовуватись у педіатричних пацієнтів3.

Антибактеріальні засоби

ГДГЕ у раніше здорових дітей зазвичай самовиліковується незалежно від етіології. Саме тому антибактеріальні середники рутинно призначати не  рекомендовано3.

Література:

Підпишись, щоб отримувати нагадування про анонси подій