Дослідження SABINA: чи всі пробіотики однакові?

Дослідження SABINA: чи всі пробіотики однакові?

Гострий дитячий гастроентерит (ГДГЕ) є основною причиною захворюваності та смертності дітей віком до 5 років, особливо в країнах, що розвиваються, і має значний вплив на фізичне та емоційне благополуччя дитини та її батьків 1–3.

Вибір відповідного пробіотика для лікування ГДГЕ може бути складним завданням і залежить від кількох факторів, зокрема здатності штаму відновлювати порушення мікробіому 4–6, наявність якісного пробіотичного продукту 7, та домовленість щодо того, які пробіотичні штами мають достатні докази ефективності та безпеки 8.

Дослідження SABINA 9 являло собою рандомізоване дослідження, в якому брали участь діти (віком від 6 місяців до 5 років) з гострою діареєю легкого та середнього ступеня тяжкості з 8 медичних центрів в Аргентині. Вони були рандомізовані в 1 із 2 груп на 5-денний курс лікування: S. boulardii CNCM I-745 (SB) або пробіотична суміш із 4-х штамів B. clausii O/C, SIN, N/R, T (BC).

Результати збиралися в щоденники, які заповнювали батьки, і перевірялися дослідниками під час щоденних телефонних інтерв’ю протягом перших 5 днів. Для виявлення рецидивів діареї або віддалених побічних реакцій було проведено 7-денний період спостереження без лікування. Зразок калу був зібраний під час включення у дослідження для ідентифікації збудника.

Загалом 317 дітей були включені у дослідження, але 5 з них були виключені з нього. Закінчили дослідження 312 дітей, з них 155 ˗ у групі SB та 157 ˗ у групі BC. Учасники обидвох груп не відрізнялися між собою за основними характеристиками.

Основним результатом оцінки ефективності була тривалість діареї, визначена як час від моменту включення у дослідження до останнього рідкого стільця, після чого наступав перший 24-годинний період із покращенням консистенції випорожнень.

Так, у групі SB було визначено значне скорочення (P = 0,04) середньої тривалості діареї (64,6 год, 95% ДІ 56,5–72,8) порівняно з групою  BC (78,0 год, 95% ДІ 69.9–86.1).

Обидва пробіотики показали покращення вторинних результатів (частота і тяжкість діареї, час до першого сформованого випорожнення і рецидиви діареї) та добре переносилися дітьми.

Висновок. Таким чином це рандомізоване дослідження показало, що штам S. boulardii CNCM I-745 був достовірно більш ефективним у скороченні тривалості ГДГЕ. Скорочення тривалості діареї є важливим результатом як для дітей, так і для батьків та лікарів.

Література:

Підпишись, щоб отримувати нагадування про анонси подій